Dla kogo weimar
Wyżły weimarskie są psami o dominującej osobowości. Są wymagające, inteligentne, wrażliwe i uparte oraz wiecznie domagają się uwagi. Wymagają sporej dawki ruchu oraz wyzwań intelektualnych. Jeżeli się im tego nie zapewni, mogą być bardzo destrukcyjne.
Potrzebują właściciela o silnej osobowości lidera, w przeciwnym razie przejmą przewodzenie w rodzinie. Kupno weimara należy rozważyć biorąc pod uwagę kilka różnych czynników jak np. warunki rodzinne, lokalowe, ilość czasu jaką możemy psu poświęcić, osobowość domowników.
Domownicy:
-
singiel (czyli jeden domownik) – weimar bardzo przywiązuje się do swojego właściciela, między singlem a psem może więc nawiązać się głęboka więź uczuciowa, co weimarom bardzo odpowiada. To psy czerpiące przyjemność z kontaktu z człowiekiem i nie wyobrażające sobie bez niego życia. Ale należy też wziąć pod uwagę, czy pracujący poza domem singiel nie będzie w domu zbyt rzadkim gościem, a pies nie będzie wył z tęsknoty przez cały dzień.
-
dzieci – weimary nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla dzieci. To psy zrównoważone i cierpliwe. Oczywiście jak w przypadku każdej rasy zabawy małych dzieci i weimarów powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych, ponieważ każda cierpliwość ma swoje granice. Poza tym weimar to duży pies, jest w stanie przewrócić nawet dorosłą osobę. W niekontrolowanej zabawie łatwo może niechcący przewrócić dziecko lub zadrapać pazurem powodując nawet poważne urazy.
Uwaga: Jeżeli kupujecie psa dziecku nie liczcie na to, ze będzie wychodził z nim samodzielnie na spacer przed ukończeniem 12 roku życia. Weimar, zwłaszcza samiec jest psem bardzo silnym i dziecko nie będzie w stanie utrzymać go na smyczy, Nawet jeżeli pies będzie bardzo posłuszny, może pociągnąć na widok kota, albo suki w cieczce.
-
rodzina „wielopokoleniowa” – to oczywiście doskonałe miejsce dla weimara, ale uwaga – podstawą wychowania jest konsekwencja, w licznej rodzinie, jeden zabrania drugi pozwala, a pies ma mętlik w głowie….
-
ludzie starsi – weimar jest psem dla ludzi aktywnych i zdrowych, wymaga sporej dawki ruchu i siły fizycznej właściciela
Inne zwierzęta:
- Kotki, chomiki i rybki – Weimar prawdopodobnie nie wsadzi pyska do akwarium, ani też nie zdoła wyciągnąć chomika z klatki, ale ponieważ ta rasa jest cięta na drapieżniki, to wszelkie koty są naprawdę zagrożone. Jeżeli macie w domu dorosłego kocura, to szczeniak weimara prawdopodobnie uzna jego obecność w stadzie. Będzie tępił koty na podwórku, a tego domowego uzna za „swojego”, natomiast wprowadzanie kota do domu z dorosłym weimarem to pomysł nad wyraz ryzykowny.
- konie – weimary doskonale nadają się do towarzystwa podczas jazdy konnej. Należy oswajać psa z koniem od szczenięctwa, natomiast z jazdą w teren należy się wstrzymać do ukończenia przez psa 1 roku życia. Szybki bieg przy koniu nie jest dobry dla stawów, ani serca psa będącego w rozwoju.
Warunki mieszkaniowe
- dom z ogrodem – teoretycznie idealne rozwiązanie, ale w praktyce zbyt często się zdarza, że pies zamiast wychodzić na spacer spędza życie biegając samotnie wzdłuż płotu. 3 spacery dziennie są nieodzowne.
- mieszkanie – jego wielkość nie ma znaczenia. Weimarowi wystarczą dwa metry kwadratowe twojego łóżka :). A poważnie – mieszkanie nie służy do biegania i rozładowywania energii. Psu należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i zajęcia poza domem.
- kojec z budą – to fatalne rozwiązanie dla psa rodzinnego. Weimary potrzebują kontaktu z człowiekiem i zostawione w kojcu nie są szczęśliwe. Poza tym weimary krótkowłose zwykle nie mają podszerstka więc nie nadają się do trzymania poza domem zimą.Wyjątki: pies u myśliwego (+ dobrze wycieplona buda) oraz duże profesjonalne hodowle (z kojcami wewnętrznymi).
Przeznaczenie:
- pies myśliwski
- pies dla osób aktywnych
- pies rodzinny, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu
- dla uprawiających agility, frisbee, dogtrekking i inne psie sporty
- doskonały i elegancki pies wystawowy
- pies obronny – zwłaszcza samce
- może służyć jako pies ratowniczy lub do wykrywania narkotyków
- NIE NADAJE się na psa stróżującego!
Czas:
- weimar jest w stanie spędzić 8 godzin sam w domu, ale niektóre psy nie wytrzymują związanej z tym nudy i samotności. Zdarzają się przypadki niszczenia mieszkania lub wycia spowodowanego problemami emocjonalnymi wywołanymi rozłąką, bądź brakiem możliwości wyładowania energii.
- Psu należy zapewnić min. 3 spacery dziennie, w tym jeden dłuższy.
- Weimar potrzebuje zajęć fizycznych i wyzwań intelektualnych. Czas przeznaczony na naukę i zabawę z psem procentuje w postaci posiadania zadowolonego i zrównoważonego czworonożnego domownika. Szczególnie młode weimary potrzebują sporej dawki ruchu. W każdej porze roku.
- Małemu weimarkowi przyda się kurs w psim przedszkolu, gdzie będzie mógł nabyć umiejętności dogadywania sie z innymi psami. Zajęcia w takim przedszkolu pochłoną część Twojego wolnego czasu…
Właściciel wyżła weimarskiego:
- weimary NIE NADAJĄ się dla ludzi niekonsekwentnych, o miękkim sercu, łatwo ulegających psiemu spojrzeniu, niezdecydowanych i dających się manipulować,
- raczej nie są polecane osobom, które nie miały wcześniej żadnego doświadczenia z psami
- właściciel weimara powinien być człowiekiem o silnej osobowości, aktywnym, lubiącym spędzać czas poza domem, prowadzącym sportowy tryb życia.
- nie może mieć alergii na sierść psa. Uwaga: z dużą ostrożnością należy podchodzić do kupowania psa w rodzinach z małymi dziećmi. Jeżeli dziecko ma alergię, jeżeli testy alergiczne wypadły pozytywnie, albo któreś z rodziców jest alergikiem lepiej zrezygnować z zakupu psa. Fora internetowe roją się od ogłoszeń ludzi, którzy zmuszeni są oddać weimara z powodu powstałej u dziecka alergii na sierść.
Życiowe komplikacje
- okres szczenięctwa i wyrzynania zębów – należy się liczyć ze zniszczeniami spowodowanymi przez pozostawionego bez nadzoru malucha. Jeżeli nie stać cię na ewentualny remont mieszkania, albo bardzo kochasz nogi swoich zabytkowych mebli – nie kupuj weimara. Złote rybki też bardzo ładnie wyglądają w mieszkaniu.
- wakacje – jeżeli planujesz wakacje na Seszelach, przemyśl jak przetransportować tam twojego czworonoga. Weimary nie nadają się do psich hoteli. Rozłąka z właścicielem będzie dla nich zbyt bolesna.
- cieczka – jeżeli kupiłeś sukę, musisz liczyć się z bieganiem za nią z mopem. Sterylizowanie suki tylko dlatego, że brudzi ci dywan jest zwykłym wygodnictwem.
- Sierść – włosy weimara ogólnie dość łatwo się sprząta, nie wbijają się w dywan, chociaż bardzo uparcie przylegają do polaru. Jeżeli jesteś fanem nienagannych ubrań kup sobie żółwia.