Feld- und Wasserprüfung Austria 2015

Categories:newsy
szarasfora

Pochmurny wrześniowy weekend spędziliśmy z Udrą w przepięknej Austrii. 27 września wzięliśmy udział w Feld- und Wasserprüfung (FuW) czyli mówiąc po polsku w konkursie wielostronnym. Pogoda była wprost wymarzona jak na tego typu imprezę, czyli ca. 12-15°C, lekki wiatr i brak opadów. W konkursie wzięły udział 23 wyżły weimarskie, wszystkie oczywiście prowadzone przez myśliwych.

Jeżeli chodzi o wymogi stawiane psom i poszczególne konkurencje FuW jest bardziej wymagający niż polski konkurs wielostronny. Trochę większą wagę przykłada się do posłuszeństwa, respektowania zwierzyny wszelkiego typu oraz osobno ocenia się charakter psa i łatwość prowadzenia.

Respektowanie zwierzyny sprawdza się na polskim konkursie niejako przy okazji, na FuW sprawdzaniu respektowania poświęca się osobny test. Pies przekłada pole z wiatrem tak, aby uniknąć możliwości wystawienia. Chodzi o to, aby specjalnie wypłoszyć np. zające i sprawdza się, czy pies tego zająca pogoni czy nie. Jeżeli chodzi o pola, na których pracowały w niedzielę psy zające wprost rwały się spod nóg… O sarnach nawet nie wspominając….

Innym testem nieobecnym na polskim konkursie jest chodzenie bez smyczy przy nodze i odłożenie. Odłożenie polega na pozostawieniu psa luzem na polnej drodze w pozycji waruj. Przewodnik z jednym z sędziów odchodzi i chowa się w kukurydzy, następnie oddaje z przerwą dwa strzały i wraca. Pies nie może ruszyć się z miejsca, prosta zmiana pozycji na siad już powoduje utratę punktów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy Udry na tym konkursie. Wróciliśmy z dyplomem I stopnia, czwartą lokatą i 301 /312 pkt.

Spędziliśmy naprawdę cudowny weekend w towarzystwie znanych i nowopoznanych austriackich znajomych, austriackiej kuchni, podjadanych winogron (trudno się było oprzeć winnicom) i urokliwych widoków.

Musimy też podziękować naszym polskim przyjaciołom – Ani i Zbyszkowi (hod. Fenomena Team), którzy wraz z Bubą (Fenomena Team Wagabunda) dzielili z nami trudy konkursu i  bez których na pewno nie bawilibyśmy się aż tak dobrze 🙂

Kilka zdjęć w naszej galerii

FUW2015 DSC_3344